top of page
  • Facebook
  • X
  • LinkedIn

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce - część II

  • Mariusz
  • 9 gru 2024
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 10 gru 2024


sala sądowa
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce

W pierwszej części wpisu dotyczącego odpowiedzialności za szkodę wyrządzona spółce (link na dole strony) napisałem o tym, kto i w jakich przypadkach może ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce. W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat tego, jak wygląda dochodzenie odszkodowania w takich sprawach, przez samą spółkę.


Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce - dochodzenie roszczeń


W poprzednim wpisie wyjaśniłem już kto i kiedy może ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce, na podstawie art. 293 k.s.h. Pozostaje odpowiedź na pytanie, kto może domagać się naprawienia szkody?


Zazwyczaj odszkodowania może domagać się ten, komu wyrządzono szkodę. Nie inaczej jest w tym przypadku. Z powództwem o naprawienie szkody wyrządzonej spółce może wystąpić sama spółka. Wystąpienie z takim roszczeniem wymaga jednak podjęcia przez wspólników stosownej uchwały (art. 228 pkt 2 k.s.h.).


W sprawie sądowej z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce reprezentuje ją zarząd. Jeżeli pozwani są członkami zarządu, reprezentuje ją rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Chodzi oczywiście o takie ukształtowanie reprezentacji spółki, aby uniknąć sytuacji, w której członek zarządu z jednej strony działa jako pozwany, a z drugiej działa w imieniu powódki.


Jeżeli spółka sama nie wystąpi z roszczeniem o naprawienie szkody (bo np. większość wspólników odmówi podjęcia wymaganej uchwały), może zrobić to sam wspólnik. Link do artykułu na ten temat znajdziesz pod tekstem.


Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce - terminy dochodzenia roszczeń


Kodeks spółek handlowych precyzyjne wskazuje terminy przedawnienia odpowiedzialności za szkody wyrządzonej spółce.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale maksymalnie 10 lat od zdarzenia wyrządzającego jej szkodę


Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce - właściwość sądu, opłaty


Sądem właściwym do rozpoznania sprawy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce jest sąd ustalony według miejsca siedziby tej spółki. Jeżeli chodzi natomiast o to, czy pozew należy skierować do sądu rejonowego, czy sądu okręgowego - tutaj decydowała będzie wysokość odszkodowania, o zasądzenie którego będzie ubiegała się spółka.

Comments


Kontakt

Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

Prawnik od spółek | Prawnik spółki

00-864 Warszawa

ul. Krochmalna 32A/4

+48 665-961-401

Możesz skontaktować się ze mną także za pomocą formularza:

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do listy mailingowej

© 2024 by prawnik od spółek | prawnik spółki

Powered and secured by Wix

#prawnik od spółek | prawnik  spółki

bottom of page